Szkolna debata w ramach kampanii "Uśmiech i Życzliwość"

Strona główna » Aktualności » Szkolna debata w ramach kampanii "Uśmiech i Życzliwość"

20 listopada w naszej szkole odbyła się debata, zwieńczająca działania, jakie podjęliśmy w ramach kampanii "UŚMIECH I ŻYCZLIWOŚĆ". W dyskusji wzięli udział: Pani wicedyrektor, nauczyciele oraz członkowie samorządów klas siódmych i ósmych. Tematem naszej debaty był człowiek z zasadami. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania o to, czym są zasady, co zyskujemy, przestrzegając zasad, a także, gdzie znajdziemy granicę między kulturą a brakiem kultury.

Uczniowie przytaczali sytuacje, w których  ktoś był wobec nich niekulturalny. Opowiadali o tym, jak się wtedy czuli. Wzbogaceniem naszej rozmowy były scenki, zaprezentowane przez uczniów klasy siódmej. Inscenizacje obrazowały kulturalne i niekulturalne zachowania ludzi w różnych miejscach: w szkole, w sklepie i w bibliotece. Stały się one punktem wyjścia do rozmowy o tym, co niesie za sobą każda z tych postaw. Bezdyskusyjnie uznaliśmy, że niegrzeczne zachowania zrywają relacje z drugim człowiekiem, a każdy z nas powinien, jak przytoczył jeden z dyskutujących uczniów "wymagać od siebie, choćby inni od nas nie wymagali". Tymi słowami autorytetu, papieża Jana Pawła II zakończyliśmy debatę.

Nasi uczniowie zwrócili uwagę na to, że chcieliby częściej mieć szansę zamienić ze sobą kilka zdań, wymieniając się odczuciami i przemyśleniami, zarówno z nauczycielem, jak i z rówieśnikami. Obecne pokolenie uczniów oczekuje przestrzeni, w której będą mogli porozmawiać o wszystkim. Mając na uwadze potrzeby naszych uczniów Pani wicedyrektor zaproponowała im, aby wspólnie wybrali temat kolejnej debaty, która - mamy nadzieję - odbędzie się w jeszcze szerszym gronie.

data dodania: 2018-11-27 17:32:18