Bieg im. Dziewięciu Górników

Strona główna » Aktualności » Bieg im. Dziewięciu Górników

16 grudnia w Katowicach odbył się Bieg im. Dziewięciu Górników. Wydarzenie zorganizowano w 38. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. Uczestniczyli w nim także uczniowie naszej szkoły, aby oddać hołd ofiarom tamtych wydarzeń.

Ponad 700 uczniów z 68 szkół województwa śląskiego wzięło udział w organizowanym po raz siódmy Biegu im. Dziewięciu Górników, który odbył się w poniedziałek, 16 grudnia br. w Katowicach.

Wydarzenie zorganizowano w 38. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, kiedy to właśnie 16 grudnia 1981 roku oddziały Milicji Obywatelskiej, ZOMO i wojska spacyfikowały strajkujących i okupujących kopalnię Wujek górników. Użyto ostrej amunicji. Śmierć poniosło 9 pracowników kopalni: Jan Stawisiński, Joachim Józef Gnida, Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Ryszard Józef Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk i Zenon Zając, a 23 kolejnych robotników zostało rannych.

Dla uczczenia pamięci poległych reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 9, jako jedyna z terenu naszego miasta i powiatu wzięła udział w tym niezwykle ważnym dla regionu i całej Polski wydarzeniu. Wszyscy mieliśmy na sobie   koszulki ze zdjęciami górników zabitych w trakcie pacyfikacji Wujka. Uczniowie naszej szkoły na koszulce mieli umieszczony wizerunek pana Józefa Czekalskiego. Po biegu wysłuchaliśmy wystąpienia dyrektora Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, pana Roberta Ciupy, wspomnień jednego z organizatorów strajku, pana Stanisława Płatka, wspólnie pomodliliśmy się za zmarłych z kapelanem górników z kopalni Wujek, księdzem Henrykiem Bolczykiem oraz złożyliśmy znicz pod pomnikiem upamiętniającym te tragiczne w naszej najnowszej historii wydarzenia. Mieliśmy również możliwość spotkać rodziny zmarłych górników.

Udział w tym wydarzeniu był dla nas niezwykle cennym doświadczeniem. Byliśmy uczestnikami czegoś ważnego dla nas samych. Ta żywa lekcja historii zapadnie w naszej pamięci.

Inicjatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki naszej szkoły panie Joanna Zalewska i Katarzyna Wojciechowska.

data dodania: 2019-12-16 21:59:27