Międzyszkolny Konkurs Historyczny- Cezar

Strona główna » Aktualności » Międzyszkolny Konkurs Historyczny- Cezar

Regulamin konkursu:

I. Zasady ogólne.

Organizatorem Konkursu Historycznego „ Cezar ” jest Szkoła Podstawowa Nr 9 w Zawierciu.

Celami konkursu są:

1. zainteresowanie uczniów historią starożytną ze szczególnym uwzględnieniem Grecji i Rzymu.
  2.  rozbudzanie  zainteresowania  historią i  dorobkiem  minionych  pokoleń

c) rozwijanie umiejętności wyszukiwania i korzystania z informacji zawartych w różnych źródłach.

II. Uczestnictwo w Konkursie.

1. Konkurs jest skierowany do uczniów klas 4 - 8 ,Szkoły Podstawowej Nr 9 w Zawierciu.

2. Przystąpienie uczniów do Konkursu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Konkursu.

3.Zgoszenia do konkursu należy dokonać przkazując wypełniony formularz zgłoszeniowy
 do koordynatora konkursu - pani Izabeli Gumuli  ( sala 302) do dnia  21 kwietnia 2023r.

Nagrody:

a) laureaci  konkursu, którzy zajmą 3 pierwsze miejsca otrzymają nagrody rzeczowe.

b) laureat pierwszego miejsce zostanie ponadto uhonorowany Tytułem  „Cezara Roku 2022”

III. Przebieg Konkursu.

1. Uczeń zgłasza udział w konkursie poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego (stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu) i przekazanie go koordynatorowi konkursu.
  2. Konkurs w postaci  testu sprawdzającego wiedzę 10 maja 2023r. (środa, godz.  9.00 -czytelnia)
  3. Ogłoszenie wyników konkursu – 15 maja 2023r. (poniadziaek)

IV. Zakres tematyczny konkursu.

Zakres tematyczny konkursu obejmuje zagadnienia dotyczące historii starożytnej Grecji i Rzymu zawarte w podstawie programowej z historii dla szkoły podstawowej.

Grecja:

-Początki dziejów Grecji

-Sparta i Ateny

-Wojny perskie

-Igrzyska olimpijskie

-kultura starożytnej Grecji ( teatr, wierzenia, filozofia)

-Aleksander Wielki i jego podboje

Rzym:

-Początki Rzymu

-Republika rzymska

-podboje i powstanie Imperium Rzymskiego

-upadek republiki rzymskiej

-cesarstwo rzymskie

-społeczeństwo starożytnego Rzymu

- kultura i osiągnięcia Rzymian

- pierwsi chrześcijanie

- upadek Imperium Rzymskiego

Wymagane umiejętności:

Uczeń:

1. ze zrozumieniem posługuje się terminologią historyczną danego okresu,

2.umieszcza wydarzenia, fakty we właściwym czasie i przestrzeni historycznej, potrafi ustalać kolejność wydarzeń,

3. dostrzega związki przyczynowo – skutkowe opisywanych wydarzeń,

4. pozyskuje informacje pochodzące z różnych źródeł (np. dokumentów, ikonografii),

5. właściwie interpretuje teksty źródłowe,

6. odróżnia fakty od opinii, prawdę historyczną od fikcji.

Uczniowie  przygotowują się do konkursu z dostępnych dla siebie żródeł takich jak  podręczniki szkolne, opracowania, źródła interenetowe, ilustracje, mapy itp.

V. Postanowienia końcowe.

W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem decydują Organizatorzy konkursu.

Podpis koordynatora konkursu:  ……………………………….

ZAŁĄCZNIKI

data dodania: 2023-04-12 22:28:15